Zastosowanie ortezy zegarowej na kolano
Jak bezpiecznie wrócić do aktywności po kontuzji.
Orteza wydaje się przełomowym rozwiązaniem w szybkim powrocie do sprawności po operacji stawu kolanowego, czy urazu. Wspomaga ono nie tylko rekonwalescencję, ale jest również czynnikiem wpływającym na powodzenie procesu rehabilitacji.
W tym artykule przygotowaliśmy skrót najważniejszych informacji dotyczących ortezy dla stawu kolanowego.
- Jaką funkcję pełni orteza kolana?
- Jaką wybrać ortezę na kolano – rodzaje stabilizatorów.
- Orteza kolanowa zegarowa.
Na czym polega profesjonalna rehabilitacja po operacji?
Każdy zabieg, czy operacja to dla naszego organizmu ogromne obciążenie i stres. Niejednokrotnie zostajemy wyłączeni z codziennego funkcjonowania na wiele tygodni. Nasze ciało potrzebuje wsparcia i systematycznego bodźcowania, by mogło powrócić do sprawności. Dlatego tak istotne jest, jak najszybsze wdrożenie rehabilitacji po operacji. Wielu pacjentów wciąż jeszcze uważa, że ich problemy kończą się w momencie wykonania zabiegu. Nic bardziej mylnego, operacja to pierwszy krok, ale by osiągnąć maksymalną sprawności, trzeba przejść ich więcej – z fizjoterapeutą u boku.
Dzięki opracowaniu planu rehabilitacyjnego opartego na:
- rzetelnie dobranych metodach pod względem przeprowadzonej operacji
- specyfice potrzeb pacjenta oraz jego indywidualnym procesie zdrowienia
i systematycznym spotkaniom z fizjoterapeutą zdobędziemy klucz do maksymalnego skrócenia okresu rekonwalescencji.
Jaką funkcję pełni orteza kolana?
Współczesna rehabilitacja bogata jest w rozwiązania, o których przed wieloma laty nawet się nam nie śniło. Widok unieruchomionej nogi w ciężkim gipsowym „bucie” lada moment zostanie tylko wspomnieniem. Miejsce gipsu zajmują ortezy i stabilizatory.
Ortezy kolana stosowane są w przypadku gdy:
- niezbędne jest leczenie zachowawcze uszkodzonych wiązadeł pobocznych i krzyżowych
- została wykonana operacja stawu kolanowego
- doszło do urazu stawu kolanowego i należy ograniczyć jego ruchomość.
Jaką wybrać ortezę na kolano – rodzaje stabilizatorów.
Wśród stabilizatorów kolanowych możemy wymienić trzy grupy:
- miękkie
- twarde
- sportowe.
Pierwsza grupa – stabilizatory miękkie – to elastyczne opaski zapinane na rzepy lub wciągane przez stopę. Stosowane są przy drobnych urazach lub doraźnie przy dolegliwościach bólowych. Ich zadaniem jest obniżenie kompresji.
Druga grupa – ortezy twarde – bardzo często stosowane w przypadku urazów stawu kolanowego, więzadeł i po operacjach – dobra orteza kolana z systemem zegarowym wymusi pracę kolana poprzez regulację zakresu zgięcia i wyprostu.
Trzecia grupa – stabilizatory sportowe – najczęściej wykonywane na zamówienie, dobierane pod konkretny staw. Stosuje się je w momencie uprawiania sportu, który niesie ze sobą ryzyko ponownego urazu. Są dobry rozwiązaniem, by przełamać barierę psychiczną u pacjenta przed wykorzystaniem maksymalnej mobilności stawu po zabiegu.
Orteza na kolano zegarowa
Dobra orteza zegarowa wyposażona jest w mechanizm umożliwiający regulację zakresu ruchu. Tzw. zegar umożliwia szybkie blokowanie ortezy w przedziale od 0° do 90°
Istotna jest jej długość – odpowiedniej pozwoli na spełnienie funkcji stabilizującej. Konstrukcja powinna być zarówno sztywna, jak i lekka, a paski wykonane z materiału niedrażniącego skóry.
Pamiętaj! O wszelkich zmianach w ustawieniu kąta decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.
Wybór ortezy oraz dostosowanie jej parametrów jest zawsze kwestią rozpatrywaną indywidualnie w stosunku do każdego pacjenta. Specjalista, znając historię Twojego schorzenia i stylu życia dobierze najlepszą dla Ciebie wersję ortezy kolana.
Sprawdź naszą ofertę ortez zegarowych.