Orteza nadgarstka – jak dobrać?
Nadgarstek jest stawem, który ze względu na dużą ruchomość bardzo często ulega kontuzjom lub przeciążeniu. Dzieje się tak nie tylko podczas aktywności sportowej, ale również przy długotrwałej pracy, np. podczas używania myszki. Idealnym rozwiązaniem, które przyniesie ulgę i wspomoże powrót do formy jest orteza nadgarstka.
Z poniższego artykułu dowiesz się więcej o stabilizacji nadgarstka:
- Orteza nadgarstka – jedna z najskuteczniejszych form leczenia urazów
- Orteza nadgarstka z kciukiem czy bez kciuka? Którą wersję wybrać?
Orteza nadgarstka – jedna z najskuteczniejszych form leczenia urazów
Unieruchomienie nadgarstka ortezą jest rozwiązaniem pozwalającym na zapobieganie pogłębiania się kontuzji oraz zmniejszenie bólu. Dodatkowo umieszczenie stawu w ortezie umożliwia stworzenie odpowiednich warunków do regeneracji uszkodzonych tkanek.
Dzięki ortezie nadgarstka:
- stabilizujemy i odciążamy staw.
- wspieramy rehabilitację.
- ze względu na jej lekkość, oddychające i niepodrażniające materiały, oraz możliwość ściągania możemy śmiało zastąpić nią gips.
Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest również możliwość precyzyjnego dopasowania ortezy do każdego pacjenta, zarówno w przypadku ortezy bez kciuka, jak i z kciukiem.
Orteza to akcesorium ortopedyczne, którego zadaniem jest przyspieszenie leczenia i rekonwalescencji poprzez zapobieganie niekontrolowanym ruchom, korektę ustawienia stawu oraz zapobieganiu pogłębianiu się kontuzji. Dlatego jej noszenie powinno się odbywać pod kontrolą specjalisty.
Orteza nadgarstka – jak dobrać? Miękka, sztywna, z kciukiem czy bez kciuka?
Tak naprawdę wybór ortezy nie należy do nas. To wspomniany sepcjalista – lekarz ortopeda lub reumatolog – decyduje, który rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Jeśli więc stoisz przed dylematem: orteza nadgarstka – jak dobrać?, nie ryzykuj i zdaj się na specjalistów.
Na rynku dostępnych jest ich wiele ortez o określonych właściwościach. W zależności o rodzaju kontuzji i etapu rekonwalescencji możemy stosować ortezę miękką, półsztywną lub sztywną.
- Orteza miękka – to elastyczna opaska, która może obejmować sam nadgarstek, lub również część dłoni czy przedramienia. Stosowane są wówczas, gdy nie musimy rezygnować z aktywności sportowej lub codziennych czynności.
- Orteza półsztywna – głównie stosowana przy uszkodzeniu więzadeł, skręceniu stawu oraz pod koniec leczenia związanego, np. ze złamaniem.
- Orteza sztywna – stosowana jest w przypadku złamań lub zwichnięć z zerwaniem wiązadła. Zapewniają maksymalne usztywnienie.
Orteza nadgarstka może również występować w wersji z kciukiem lub bez kciuka.
Wybór zależy od rodzaju kontuzji. Przy wybitym kciuk, czy potrzebie lepszej stabilizacji dłoni najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście orteza z kciukiem.
Potrzebujesz sprawdzony model ortezy nadgarstka? Sprawdź naszą ofertę.