Jak leczyć kontuzje w domu?

Uraz, operacja, kontuzja – rehabilituj, nie czekaj!

Czasy, gdy ból spowodowany urazem trzeba było wytrzymać, lub zasypać go olbrzymią dawką leków na szczęście powoli odchodzą do lamusa. Coraz częściej i chętniej sięgamy po pomoc fizjoterapeuty i korzystamy z całego wachlarza metod rehabilitacji, aby oszczędzić sobie cierpienia z powodu kontuzji. Współpraca z rehabilitantem to nie tylko główny filar szybkiego powrotu do zdrowia i maksymalnej sprawności po operacji, czy urazie, ale też świetne rozwiązanie, aby im zapobiegać.

W poniższym artykule dowiesz się:

  • Na czym polega profesjonalna rehabilitacja po operacji.
  • Jak z pomocą rehabilitanta powrócić do sprawności po urazie.
  • Jak leczyć kontuzję w domu.

Na czym polega profesjonalna rehabilitacja po operacji?

Każdy zabieg, czy operacja to dla naszego organizmu ogromne obciążenie i stres. Niejednokrotnie zostajemy wyłączeni z codziennego funkcjonowania na wiele tygodni. Nasze ciało potrzebuje wsparcia i systematycznego bodźcowania, by mogło powrócić do sprawności. Dlatego tak istotne jest, jak najszybsze wdrożenie rehabilitacji po operacji. Wielu pacjentów wciąż jeszcze uważa, że ich problemy kończą się w momencie wykonania zabiegu. Nic bardziej mylnego, operacja to pierwszy krok, ale by osiągnąć maksymalną sprawności, trzeba przejść ich więcej – z fizjoterapeutą u boku.

Dzięki opracowaniu planu rehabilitacyjnego opartego na:

  • rzetelnie dobranych metodach pod względem przeprowadzonej operacji
  • specyfice potrzeb pacjenta oraz jego indywidualnym procesie zdrowienia

i systematycznym spotkaniom z fizjoterapeutą zdobędziemy klucz do maksymalnego skrócenia okresu rekonwalescencji. 

Jak z pomocą rehabilitanta wrócić do sprawności po urazie

Kontuzje zdarzają się nie tylko profesjonalistom, amatorzy sportu i hobbyści zdrowego ruchu równie często ulegają urazom. Co je powoduje?

  • Zbytnie przeciążenie podczas aktywności sportowej,
  • niedostateczna rozgrzewka lub jej brak,
  • zakończenie treningu bez rozciągania i relaksacji mięśni,
  • nagły zryw „z kanapy na półmaraton”.

W wielu z nas wciąż pokutuje przekonanie, że należy odłożyć rehabilitację do momentu zaleczenia się kontuzji, albo całkiem odwrotnie, że „poboli i przestanie”, lub „jak nie boli to nie żyjesz”. Takim podejściem niestety działamy sobie na szkodę. Gdy będziemy czekać z aktywnością do zagojenia się urazu blizna i tkanki uformują się nieprawidłowo, co w przyszłości będzie skutkowało zwiększoną skłonnością do kontuzji. Gdy natomiast będziemy udawać, że „tak musi być”, możemy doprowadzić uraz do takiego stanu, który zakończy się interwencją chirurga.

Każda kontuzja wymaga tego, aby jak najszybciej poddać się rehabilitacji, ponieważ:

  • praca z fizjoterapeutą i przeprowadzenie rehabilitacji dostosowanej do konkretnego urazu, rodzaju aktywności oraz ogólnego trybu życia pacjenta
  • zaopatrzenie go w odpowiednie produkty ortopedyczne i rehabilitacyjne

zapewni nie tylko szybki, ale również trwały powrót do sprawności po urazie.

Jak leczyć kontuzję w domu

Zanim zaczniemy leczenie kontuzji w domowym zaciszu, powinniśmy skonsultować się z fizjoterapeutą. Dzięki jego profesjonalnej wiedzy unikniemy wielu błędów i szybko oraz sprawnie wrócimy do aktywności. Współpraca ze specjalistą pozwoli nam również pokonać strach przed ruchem – ostry ból na początku urazu może wywołać blokadę w naszej głowie.

Czynności rehabilitacyjne na pierwszym etapie powinny służyć przyniesieniu ulgi i zmniejszeniu dyskomfortu, bólu i obrzęku. Dlatego warto stosować:

  • maści lub żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym
  • preparaty chłodzące lub rozgrzewające
  • kompresy chłodzące – rozgrzewające.

Aby ułatwić funkcjonowanie, warto zaopatrzyć się we wspomniane specjalne akcesoria rehabilitacyjne, np. opaski uciskowe i stabilizujące stawy.

Podczas konsultacji fizjoterapeuta pokaże nam również zestaw profesjonalnych ćwiczeń oraz wskazówki, jakich pomocy używać w rehabilitacji. 

Nasza codzienność – zabieganie i stres – powoduje, że dbanie o sprawne ciało ląduje najczęściej na końcu listy priorytetów. Aby to zmienić poza aktywnością „z głową” warto jest również zwracać uwagę sygnały, które nam wysyła. Wiele kontuzji, urazów, czy problemów tak dużych, że kończą się interwencją chirurgiczną ma bardzo często źródło w zdarzeniu sprzed wielu lat.

Prewencja w postaci rozszerzania świadomości na temat potrzeb naszego organizmu, czy konsultacje z fizjoterapeutą, zamiast bagatelizowania drobnych sygnałów, z pewnością pozwolą nam oszczędzić sobie cierpienia w przyszłości. 

Interesujące? Udostępnij!